Райдужні перспективи фріланса, чи це правда?

843

Райдужні перспективи фріланса тільки здаються райдужними. На ділі фріланс – це жорстка самодисципліна, вміння ретельно планувати свій бюджет і робочий графік, а іноді і жорсткий пресинг з боку оточуючих. Адже фріланс в класичному вигляді передбачає «вільний політ», а це значить, що сьогодні є робота – є гроші. Завтра немає роботи – немає грошей. Не вчасно виконаний проект може обернутися значно спрощеним гонораром, тоді як офісний працівник у тій же ситуації відбудеться доганою, попередженням або просто незадоволенням начальника.

Офіційно фрілансер, з гонорарів якого не виплачуються соціальні відрахування і податки — нелегал. Тим більше, враховуючи заплановані зміни в законодавстві та легалізацію електронної валюти. Хоча при стабільно високому доході і наявності постійної клієнтської бази, фрілансеру набагато вигідніше оформити ІП, справно виплачуючи податки і демонструючи державі законослухняність.

Досить серйозний мінус фріланса – нерівномірність завантаження. Не знаю, якими законами світобудови регулюється робоче навантаження фрілансера, але має місце бути неприємна тенденція «то густо, то пусто». Повна відсутність якої-небудь роботи змінюється справжнім шквалом замовлень, які змушують відповідального, дисциплінованого трудоголіка-фрілансер або працювати без вихідних і прохідних, або відмовлятися від вигідних і цікавих проектів, щоб не «згоріти на роботі».

Віддалена робота передбачає і віддалене спілкування замовника і виконавця. Що не завжди зручно, особливо для представників творчих професій – дизайнерів і копірайтерів. Можливо, з часом професійні фрілансери осягнуть таємниці телепатії і навчаться самостійно виокремлювати з купи задумів, думок і пропозицій замовників раціональне зерно, але поки вимоги клієнтів «мені потрібно що-небудь отаке…» або «напишіть мені так, щоб лилося як мед» трапляються із завидною регулярністю. Навіть при наявності детального завдання, іноді виходить не зовсім те, що хотів замовник. Тож доводиться переробляти. Іноді не раз і не два. За свій рахунок.

І вже зовсім не по зубах багатьом початківцям фрілансерам виявляється, здавалося б, елементарне питання організації робочого місця і часу в домашніх умовах. Є певна категорія людей, яким важко, дуже важко організувати ефективну роботу в домашній обстановці. Та й члени сім’ї насилу звикають до того, що робота вдома – це теж робота. Від батьків і подружжя, дітей і особливо представників старшого покоління вкрай важко домогтися поваги до своєї праці і дотримання правил, що дозволяють результативно працювати в умовах домашнього офісу. «Ти ж все одно сидиш вдома» — ця сакраментальна фраза, сказана періодично кимось із членів сім’ї, знайома кожному фрілансеру. Крім того, сидячи в халаті і з кавуном на колінах за комп’ютером непросто налаштуватися на робочий лад.

Радужные перспективы фриланса, правда ли это?

Фрілансеру, який працює вдома часто вкрай важко відокремити будинок від роботи. При роботі в офісі, повернення додому допомагає «вимкнути» з голови робочі проблеми і переключитися на домашні радощі та клопоти, повноцінно приділяючи час рідним і близьким. Тоді як, працюючи вдома, це набагато складніше зробити. Ліжко перестає бути місцем відпочинку і сну, а твердо асоціюється з роботою в зручному положенні. Сидячи за обідом, думаєш, що даремно втрачаєш час, адже можна їсти і, працюючи за комп’ютером.

Не варто випускати з уваги і суспільна думка нерідко причисляющее фрілансерів до категорії нероб і дармоїдів. Навіть принизливо називають «офісним планктоном» колишні колеги можуть співчутливо помічати при зустрічі: «А ти ж був непоганим спеціалістом. Зовсім з роботою туго, так? Вдома сидиш, дуром нудьгуєш?». Крім соціального статусу працюючого громадянина», позбавлений фрілансер і звичних офісному працівнику соціальних благ – оплачуваного лікарняного, відпустки по догляду за дитиною, пенсії по старості. Хоча, говорячи по честі, в нашій державі краща пенсія – це рахунок в швейцарському банку.

Враховуючи всі переваги і недоліки роботи в режимі фріланс, варто визнати, що не кожен зможе бути фрілансером. Та й не кожен повинен бути фрілансером. Лікарі і будівельники, пекарі, швачки, пожежники, металурги і фермери нехай залишаються лікарями, будівельниками, пекарями, швачками, пожежними, металургами і фермерами. Їх роботу не замінити гарними текстами, яскравими отрисовками або унікальними програмними продуктами.