Як стати багатим фрілансером

785

Бути фрілансером зовсім не просто! Затишна обстановка і відсутність чіткого графіка роблять свою справу. Людина починає лінуватися і не може зрозуміти, чому його доходи стрімко падають. У цій статті я поділюся власним досвідом з тими, хто вирішив змінити тісний краватку на берег моря або затишний домашній диванчик.

Отже, від слів давайте перейдемо відразу до справи. Що можна порадити новачкам у фрілансі або людям, давно і безуспішно займаються віддаленою роботою? Які якості цінують роботодавці, а від яких краще позбавлятися щонайшвидше?

=1=

Бути на зв’язку. Хоча б в робочі години! Або попереджайте своїх роботодавців про час, коли ви буваєте в мережі і можете оперативно вирішувати поточні питання. На жаль, про цю просту істину знають лише одиниці. А більшість вважають фріланс чимось простим і ненапряжным. Адже завжди можна поспати зранку, сходити на прогулянку і зустрітися з друзями. Насправді так думати не зовсім правильно. І ось вам приклад: працював у нас дуже талановитий, але абсолютно недисциплінований дизайнер, який з’являвся в офісі тільки після обіду. До обіду ж він не відповідав на листи, смски і ніколи не брав трубку. Таким чином, робота з ним завжди затягувалася. Адже якщо замовлення приходили з ранку, нам доводилося чекати приходу дизайнера лише до вечора. І часто траплялося так, що дизайнер не вникав в роботу і частенько виконував не те що від нього вимагалося. В кінцевому результаті недбайливого, але талановитого дизайнера довелося замінити його більш зібраним колегою.

Как стать богатым фрилансером - Будьте всегда на связи!

Друга історія буде про моделера, що взяв на роботу три дні і зник з поля зору. Через 72 години він, звичайно, з’явився, проклинаючи архітекторів, які робили креслення і нагадуючи, що, незважаючи, на всі косяки, він встиг зробити роботу в строк. Але коли почалася перевірка, виявилося, що фрілансер зробив абсолютно інший будинок. Терміни були зірвані, завдання провалено, а нам довелося підлабузнюватися перед клієнтом. Благо чоловік виявився лояльний і дав нам ще деяку відстрочку на пошуки іншого виконавця та виконання проекту.

Так що, підбиваючи підсумки, скажу, що хороший фрілансер, що дорожить своєю репутацією, буде завжди на зв’язку. Звичайно, цілодобово чергувати ніхто вас не змушує, але час від часу перевіряти пошту і відповідати на телефон потрібно обов’язково.

=2=

Портфоліо. Якщо ви не знаєте, нагадаю – портфоліо повинне складатися виключно з ваших робіт і не повинно містити жодних інших крадених прикладів. Не рекомендую викладати в портфоліо тільки кращі роботи. Деякі джерела радять показувати клієнту тільки кращі проекти, але це абсолютно неправильно. Адже подивившись тільки на ваші кращі роботи, створені моменти натхнення, клієнт буде чекати аналогічного. Тому наповнюючи портфель, вибирайте щось середнє, плюс пару кращих робіт. Бачачи ваш середній рівень, клієнт буде точно знати, чого і в які терміни від вас чекати.

Как стать богатым фрилансером - портфолио

=3=

Знати собі ціну. Досвідчені фрілансери завжди знають точну ціну своєї роботи. Причому ціна повинна бути зрозумілою і обґрунтованою. Сам я недолюблюю оплату роботи за відпрацьовані години. Адже всі люди різні і працюють вони теж по-різному. Краще брати оплату за виконання певного проекту, прорахувавши заздалегідь, скільки він займе у вас часу. Якщо при великому обсязі ви не знаєте, скільки брати за проект, розбийте його на малі частини і беріть оплату за кожну зроблену частина.

Как стать богатым фрилансером - Знайте себе цену

Також завжди оцінюйте роботу залежно від її складності і терміновості. Якщо комусь треба зробити проект швиденько прямо зараз, то ви сміливо можете підняти тариф. У разі якщо замовник не хоче платити за терміновість, то ви вправі відмовитися від такої роботи або встановити більш тривалі рамки її виконання.

І запам’ятайте: якщо ви не в змозі оцінити свою роботу – значить ви ще не професіонал.

=4=

Не брати замовлення за заниженою ціною. Якщо ви погоджуєтеся працювати за мінімальною ціною, то в цьому винні виключно ви і ніхто більше. Намагайтеся поважати свою працю і залучайте клієнта якістю, а не копійчаної вартістю. А якщо вже ви вирішили працювати за низьку оплату, то виконати замовлення ви в будь-якому випадку повинні добре. Також не варто боятися підвищувати ціни на свої послуги. Якщо до вас звертаються через якісних текстів, то будуть звертатися і надалі. У хороших фрілансерів завжди черга замовників, а адже ціни на їх послуги далеко не мінімальні.

Как стать богатым фрилансером - оценивайте свою работу

=5=

Просити доплату якщо необхідно. Якщо після початку роботи клієнт вимагає зробити більше покладеного, не бійтеся обговорювати доплату за перевиконання. Адже якщо в перший раз ви вирішите зробити більше просто так, то в подальшому клієнт буде вважати, що це в порядку речей. А якщо в якийсь момент ви вирішите не виконувати додаткову роботу безкоштовно, то замовник може облити вас брудом і перестати працювати з вами далі. До хорошого швидко звикають, тому обговорюйте всі слизькі моменти заздалегідь, на етапі переговорів.
=6=

Задавати запитання. Не бійтеся задавати навідні запитання, потрібні для виконання роботи. Можете навіть бути прискіпливим. Адже чим більше ви дізнаєтеся про проект, тим краще зможете його виконати. Навіть якщо якісь питання або речі здаються вам очевидними, вони можуть викликати складність у клієнта. І запам’ятайте: якщо клієнт не хоче відповідати на питання, не хоче допомагати вам в розумінні його завдання – не працюйте з таким клієнтом. Пізніше він винесе вам весь мозок, вказавши, що ви впоралися з завданням абсолютно невірно. І це природно. Адже ви виконували його на свій страх і ризик, не знаючи нюансів. І погодьтеся, переробляти роботу для такого замовника може бути зовсім неохота.
=7=

Складайте бриф. Це може бути загальний список навідних питань, доповнений якимись нюансами замовлення. Просіть клієнта заповнити бриф або заповнюйте самостійно з його слів. Адже ваш клієнт – непрофесіонал. Саме тому він і звернувся до вас. У нього є якась проблема, яку ви можете вирішити набагато швидше і професійніше. Але завжди намагайтеся пояснити, що перед початком роботи вам потрібно вислухати проблему, вислухати те, що хоче одержати клієнт на виході. Тільки так ви зможете виконати завдання грамотно, враховуючи абсолютно всі нюанси.

Как стать богатым фрилансером - техзадание

Якщо отриманої від клієнта інформації недостатньо, не соромтеся просити відсутні дані. Розберіть з клієнтом весь проект до дрібниць і порадьте краще рішення, якщо його варіант здається вам громіздким і неефективним. Після отримання всієї інформації, складіть технічне завдання та обов’язково надішліть замовнику на підпис. При виникненні будь-яких спірних ситуацій, що таке технічне завдання допоможе розставити всі крапки над i.

Варто пам’ятати, що бувають ситуації, коли після детального обговорення роботи виходить, що клієнт може обійтися і без ваших послуг. Звичайно, у подібній ситуації ви залишитеся без проекту, але зате клієнт побачить, що вам важливіше допомогти у вирішенні проблеми, ніж заробити грошей. Будьте впевнені, що наступного разу такий клієнт обов’язково повернеться до вас.

=8=

Вникайте в суть проекту. Коли подаєте заявки на виконання проекту, завжди читайте ТЗ. Часто клієнти засмучуються, що фрілансери відповідають їм за заздалегідь підготовленим шаблоном, не спромігшись навіть прочитати завдання. Наприклад, в завданні замовник може попросити написати якусь фразу всіх, ознайомилися з ТЗ. І як зазвичай буває здивування, коли з 50 осіб, які відгукнулися на проект, потрібну фразу пишуть тільки троє. Тому намагайтеся вникати в суть завдання і клієнти обов’язково оцінять.
=9=

Завжди виконуйте роботу якісно. Цієї банальної істиною нехтує 99% фрілансерів. А на питання замовників відповідають за типом: яка плата, така й робота. Запам’ятайте – це в корені неправильно. Адже за роботу за низькою ціною ви беретеся свідомо, а значить повинні виконувати її якісно. Не хочете працювати за копійки – шукайте більш дорогі замовлення. Клієнтів часто дратує виконана тяп-ляп робота, тому вони теж вживають заходів: вводять тестові завдання, не оплачують халтуру і т. д.

Часто фрілансери скаржаться на великі тестові завдання та мозгоклюйство замовників. Але в цьому випадку потрібно зрозуміти, що все це виникло не на порожньому місці і замовники просто не хочуть витрачати гроші на виконану аби як роботу.

Дам вам кілька порад: не намагайтеся нагребти собі якомога більше проектів. Виконуйте якісно один і тільки після цього беріться за інший. Такий підхід допоможе вам виконувати завдання більш якісно, і по максимуму приділяти увагу кожному замовнику.

=10=

Беріться за тестові роботи. Варто розуміти, що тільки так замовник може перевірити здібності фрілансера: компетентність, працездатність, адекватність. Якщо тестове завдання робиться неякісно, зриваються терміни, ви не виходите на зв’язок із замовником, то він, в свою чергу, може припинити будь-яке спілкування з вами.

Однак виконуючи тестове завдання, завжди остерігайтеся шахраїв, які бажають отримати халявні проекти. Тест завжди повинен бути простим і не віднімати у фрілансера дуже багато часу. Наприклад, якщо мова йде про тексти, то замовники можуть просити написати коротеньке есе на певну тему або виконати рерайт якогось простого тексту. А от якщо в якості тесту вам пропонується дуже об’ємна і важке робота, то швидше за все такий клієнт – звичайний кидала, що зникає після отримання тесту.

=11=

Проміжні етапи. На етапі переговорів завжди домовляйтеся з клієнтом про проміжні результати та оплати за них. Так і ви, і клієнт будете впевнені один в одному. А якщо в процесі виконання роботи з’являються якісь зауваження, їх простіше усунути в проміжках, ніж переробляти готову роботу. Працюючи згідно з графіком і виконуючи всі завдання точно в термін, ви обов’язково завоюєте довіру клієнта і перетворіть його в постійного.
=12=

Оплата роботи. Обов’язково узгодьте спосіб оплати ще до початку співпраці. Адже бувають прикрі випадки, коли при здачі проекту з’ясовується, що фрілансер може приймати оплату тільки на ківі, а замовник живе десь в Зімбабве і не має даного гаманця. Можливо, при такому розкладі замовник і знайде спосіб сплатити виконане, але наступного разу він точно піде до іншого фрілансеру, надає широкий вибір способів оплати.

Как стать богатым фрилансером - Оплата работы

=13=

Просіть відгук. Чомусь багато виконавці соромляться просити відгук про відбувся співпрацю. Однак запам’ятайте, чим більше у вас хороших відгуків, тим більшу довіру викликає ваш профіль і ваша кандидатура. Причому відгуки повинні бути розгорнуті, що відображають вашу роботу. Прості фрази, типу, все добре, фрілансер молодець, не котять. Адже погодьтеся, такого відкликання абсолютно незрозуміло що і як виконав виконавець.

Как стать богатым фрилансером - Отзыв за работу

Наостанок хочеться рекомендувати вам більшу увагу приділяти деталям і завжди вислуховувати клієнта. Тільки так ви зможете завоювати репутацію і підвищити ціни на свої послуги.